Cанаторій «Мармуровий палац»

Історія

Купивши поклади непридатною в їжу солі, Боніфацій Штіллер створив у Моршині один з кращих курортів Австро-Угорщини

 

Гарна ідея!

Коли в 1876 році львівський купець Боніфацій Штіллер, продав своєму помічникові Альфреду Дзиковським магазин зброї, останній з вдячності підкинув Штіллеру нову комерційну ідею - купити село Моршин і створити там водну оздоровницю. Таку думку Альфреду підказав його родич - лікар Дзиковський, який відвідував Моршин і знав про його природній красі, гірському кліматі і лікувальну силу.

Ідея збігалася з бізнес-уподобаннями Боніфація Штіллера, який вкладав гроші у виробництво, нерухомість та банківські папери, але інвестування коштів у землю вважав найбільш вдячною справою.

Купцеві вистачало родинного і набутого комерційного досвіду для втілення курортного плану. Перші бізнес-уроки Боніфацій Штіллер взяв у батька, що володів пивоварнею у Поморянах під Золочевом. Але містечкове спадок не забезпечило хлопчикові відчутних дивідендів. Тому спочатку Штиллер служив в армії, однак у званні фельдфебеля покинув муштру, так як кар'єра військового його не приваблювала. Потім працював поштовим кондуктором. І, нарешті, одружившись на Магдалені Крушельницької, взявся за торгівлю. Сімейний дует був дуже вдалим, чоловік і дружина швидко стали ще й бізнес-партнерами. Вони торгували галантерейними виробами, музичними інструментами, зброєю, поки не накопичили капітал, щоб зайнятися більш серйозними проектами.

 

Гроші «з гірчинкою»

До приїзду в Моршин Боніфація Штіллера майбутній курорт був маленьким бідним селом на Прикарпатті, де жили три сотні осіб, примітивно обробляли землю і вирощували худобу. Кілька спроб попередніх власників видавити з моршинської землі, багатої соляними джерелами, ще хоча б трохи солі, не мали успіху - тутешній мінерал, який спочатку селяни, а потім поміщики випарювали з розсолу, мав гіркуватий присмак. Неїстівний продукт просто не міг конкурувати з традиційною кухонною сіллю, яку тоді видобували у десятках місць Прикарпаття.

На цій гіркій особливості мінералу Штиллер і збудував курортний бізнес. Незвичний смак солі надавав лікувальний мірабіліт (глауберова сіль), заради якого відпочивальники готові були їхати в Моршин і залишати тут свої гроші. Тим більше що за рік до покупки місцевості Боніфацієм через село було прокладено колію і побудована залізнична станція, що з'єднала його з великими містами імперії. Наприклад, з Варшави до Моршина ходив прямий потяг. На води можна було дістатися з комфортом в розроблених за кілька років до цього пульманівських спальних вагонах.
Але спочатку новий власник Моршина мав заплатити попередньому господарю села, президенту австрійського парламенту Францишеку Смолько 39 тис. золотих ринських. Це була вигідна для покупця угода, оскільки продавець потребував коштів на погашення кредиту і особливо не торгувався за свій маєток.

 

Пішла вода по трубах!

Боніфацій Штіллер змінив Моршин, орієнтуючись на європейські курорти - Карлсбад (Карлові Вари), Баден-Баден та інші. І почав з будівництва трьох капітальних житлових приміщень. У пригоді його відомий у Львові цегляний завод, званий в народі «Штіллеровка». Водночас Боніфацій запросив досвідчених медиків-практиків для створення лікувальної бази зразок тієї, якої славилися західні курорти. Приїжджі лікарі В. Пясецький та С. Дзиковський (родич помічника Штіллера) організували у Моршині систему клімато-та водолікування. Лікувальні процедури проходили в ванном відділенні на 12 купелей, цілющу вологу до яких подавали дерев'яним водопроводом.

 

Старий Моршин

Природно, не обійшлося і без реклами курорту: Штиллер розмістив в пресі оголошення про відкриття тут санаторію для лікування хворих на сухоти (туберкульоз), випустив барвисті проспекти з переліком процедур і послуг, пропонованих новою здравницею. Але розпещена європейська публіка потребувала офіційне визнання Моршина. Тому в Кракові (він був другим після Львова містом Королівства Галичини і Лодомерії - автономної одиниці Австро-Угорської імперії) з ініціативи С. Дзіковського зібралася бальнеологічна комісія, щоб заслухати доповідь медика і зробити висновок про особливості курорту. Але аргументів впливового лікаря було мало. Тому члени комісії направили в село свого інспектора, який привіз звідти втішну інформацію про курортні можливості Моршина, після чого висока комісія нарешті порекомендувала прикарпатську місцевість для лікування грудних захворювань.

Після офіційного старту в 1878 році Штиллер активізував будівництво на курорті нових приміщень і організував розваги: купив омнібус для екскурсій, влаштував кегельних (кегельбан), музичний кіоск у парку, альтанку, теренкури для оздоровчих променадів. За три роки завдяки будівництву ще двох житлових будівель Моршин в 60 кімнатах брав майже вдвічі більше курортників, ніж спочатку. Але потрібні були додаткові місця для проживання, оскільки якщо спочатку відпочиваючі їхали виключно на кліматичні та ванні процедури, то згодом лікувальне меню розширилося завдяки торф'яної грязі - боровина, яку знайшли у Моршині. Її використовували для ванн та аплікацій. Водночас воду почали приймати внутрішньо для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. Таким чином, коло клієнтів і прибутки постійно збільшувалися. Джерелам-годувальникам, магнітом притягивавшим відпочиваючих і гроші, власник дав найдорожчі імена: Боніфацій і Магдалена - своє та дружини. Штиллер швидко зрозумів, що капітал на воді можна заробляти не тільки безпосередньо в Моршині, а й поза курорту. Для втілення аутсорсингового задуму Боніфацій організував виробництво продуктів з природних джерел. Спорудив варільню, де з розсолу випарювали лікувальну сіль, а воду розливав у пляшки. У перший, 1883 рік, було продано 1 тис. пляшок моршинської води, і щорічно збут динамічно збільшувався. Моршинський розсіл експортували до Румунії, Італії, Англії і навіть у США. У 1936 році вже без Штіллера було реалізовано більше 70 тис. пляшок питної води, з них майже 30 тис. - гіркої, лікувальної.

 

Керувати - не лікувати

Раптова смерть Боніфація - від серцевого нападу - довела курорт майже до банкрутства. За заповітом бізнесмена, Моршин перейшов Товариству лікарів галицьких. Штиллер був твердо впевнений, що курорт буде і надалі успішним, тому зобов'язав спадкоємців передавати частину прибутків на благодійні та освітні цілі. А саме - Суспільство мало регулярно перераховувати 5 тис. ринських золотих для госпіталів і шкіл, де навчалися глухонімі й сліпі діти. А для обдарованих студентів Штиллер заповідав ввести іменні стипендії - 200 ринських золотих на рік - сума, заробляється на той час простим сільським вчителем за півроку.

Отже, в 1884 році Товариство лікарів галицьких проводило «батька» Моршина в останню путь на Личаківський цвинтар у Львові і взяло управління курортом у свої руки. Здавалося б, завдяки організації, що об'єднала десятки лікарів Галичини, на курорт спрямується нова хвиля пацієнтів. Але одних лише медичних приписів було мало, щоб заможна публіка віддала перевагу Моршин іншим здравницям Австро-Угорської імперії. Щоб гарантувати приплив пацієнтів, потрібен був зірковий рівень відпочинку і лікування, який міг забезпечити управлінець не гірше Боніфація Штіллера. Колективний власник - Товариство лікарів галицьких - на 12 років віддало курорт в управління своєму колезі Олександру Медвіт. Але досвідчений лікар не зумів стати ефективним управлінцем. І через 10 років його роботи занепало Моршин перейшов на керівництво до доктору Л.Тишковської. Однак найбільшим досягненням наступного розпорядника стало відновлення двох сільських таверн.

Управлінці-ескулапи довели курорт до занепаду. У найкритичніші часи Моршин взагалі не приймав пацієнтів. Щоб врятувати «хвору» оздоровницю, дирекція Моршина зайняла у держави 80 тис. крон на реконструкцію курорту. Гроші передали на оновлення купалень та благоустрій території. Але через безгосподарність, що тривала багато років, реноме курорту до штіллеровского рівня відновити не вдалося. У результаті доходи, одержувані Моршином, навіть не компенсували витрат на утримання курортного господарства. Перед Першою світовою війною гостро постало питання про його продаж. Руйнування Моршина завершили військові, які, окопавшись в навколишніх лісах, розграбували корпуси оздоровниці.

 

Моршин потопав у квітниках.

Рейтинг курорту стрімко зростав. У «Польському альманасі здравниць» (Polski almanach uzdrowisk) за 1934 опис курортів тодішньої Польщі відкривала стаття саме про прикарпатської місцевості: «Моршин та його лікувальні чинники». Одним з них був джерело магнезіальних вод, яких у світі налічуються одиниці.

Товариство лікарів галицьких, мовчки спостерігало за інвестиційним бумом і поступово втрачає землю під ногами, на якій росли нові корпуси здравниць і вілл, вирішило і собі зарезервувати водне місце. У 1935 році воно замовило інженерові Никодимовича будівництво найбільшого заклади для відпочинку - Мармурового палацу, який працював за принципом all inclusive (все включено). І за лічених три роки новий курортний будинок, де під одним дахом були зосереджені всі лікувально-оздоровчі послуги - від водолікарні до внутрішнього бювету, відкрив двері відпочиваючим.

Щоб збільшити віддачу від курорту, в який інвестори вкладали десятки тисяч злотих, адміністрація Моршина збільшила тривалість курортного сезону: тепер відпочивальників приймали не тільки влітку, а й взимку. Тритижневе перебування на курорті, в залежності від сезону, варто було 220-250 злотих. За ці гроші тоді можна було купити 3 тонни пшениці.

 

Все для фронту, все для перемоги!

Під час Другої світової війни Моршин служив шпиталем для поранених. Зокрема, в найбільшому оздоровчому закладі - Мармуровому палаці - була лікарня для гітлерівців, а потім - для радянських військ. Також тут розміщувався політвідділ 18-ї армії, яким у той час керував Леонід Брежнєв. Залишаючи Моршин, гітлерівці забрали частину медичного обладнання, підірвали водогрязелікарню, знищили більше половини санаторіїв та житлових приміщень.

 

Санаторій «Мармуровий палац». Наш час.

Починаючи з перших днів існування і по сьогоднішній день санаторій «Мармуровий палац» відвідує безліч туристів з багатьох країн світу, які із задоволенням приїжджають з року в рік підлікуватися і помилуватись неповторною красою Моршина.

75 років санаторій «Мармуровий палац» дарує людям здоров'я і довголіття. Ідеї Галицьких лікарів втілені в життя. Мрія Боніфація Штіллера - збулася!


Приїжджайте в Моршин і будьте здорові!

 
Гостьова книга

Онлайн оплата

Скарги та пропозиції

© 2009-2016 «Мармуровий Палац»
Розробка: A. Головко